| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Application | Power Transmission |
| Galvanization Thickness | Average 70μm |
| Power | 10 KV ~550 KV |
| Minimum Yield Strength | 355 Mpa |
| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Application | Electricity Transmission |
| Galvanization Thickness | Average 86μm |
| Standard | ISO |
| Lift Time | 50 Years |
| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Application | Electricity Transmission |
| Galvanization Thickness | Average 86μm |
| Standard | ISO |
| Lift Time | 50 Years |
| Height | 8M |
|---|---|
| Usage | Sub Stational Distribution Line |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa |
| Standard | Pakistan Standard |
| Appearance | Tubular,triangular,angular,lattice |
| Height | 11M |
|---|---|
| Design Load In Kg | 300 DaN |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa |
| Material | Q345,Gr50 |
| Appearance | Tubular,triangular,angular,lattice |
| Height | 10M |
|---|---|
| Pole Shape | 12 Sides |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa,or 460mpa |
| Load | 2.5KN Or More |
| Appearance | Tubular,triangular,angular,lattice |
| Height | 13M |
|---|---|
| Voltage | 230kv |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa,or 460mpa |
| Load | 6.5KN Or More |
| Appearance | Tubular,triangular,angular,lattice |
| Height | 16 M |
|---|---|
| Voltage | 132 KV |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa Or 460mpa |
| Load | 10KN |
| Thickness | 4mm Wall Thickness |
| Height | 20M |
|---|---|
| Voltage | 132 KV |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa Or 460mpa |
| Load | 16 KN |
| Thickness | 4mm Wall Thickness |
| Product Name | Electrical Steel Utility Poles |
|---|---|
| Application | Power Transmission |
| Thickness | 1 Mm To 36mm |
| Warranty | 15 Years |
| Life Time | 50 Years |