| MATERIAL | S355JR |
|---|---|
| APPLICATION | ELECTRICITY DISTRIBUTION |
| THICKNESS | 2.5-10MM |
| SHAPE | POLYGON |
| GALVANIZATION | ASTM A123,average Coationg Not Less Than 85um |
| Product Name | 20-60FT Octagon Hot Dip Galvanized Power Electric Tower Steel Pole |
|---|---|
| Application | Power Transmission |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Galvanization Standard | ASTM A 123 |
| Product Name | 9m Steel Pole,Street Lighting Pole,hot Dip Galvanization Steel Pole |
|---|---|
| Application | Power Distribution |
| Material | Gr65 |
| Minimum Yield Strength | 460 Mpa |
| Max Ultimate Tensile Strength | 620 Mpa |
| Product Name | Galvanized Power Pole |
|---|---|
| Shape | Octagonal Or Round |
| Power Capacity | 10kV To 220kV |
| Joint Of Poles | Slip Joint |
| Warranty Time | 15 Years |
| Product Name | Power Lines Galvanized Steel Tubular Electric Pole With Bitumn |
|---|---|
| Power | 69KV |
| Material | GR50 |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Product Name | Steel Power Pole |
|---|---|
| Application | Power Distribution |
| Material | Gr65 |
| Minimum Yield Strength | 460 Mpa |
| Max Ultimate Tensile Strength | 620 Mpa |
| Product Name | 69KV Q345 NEA Standard Galvanized Electrical Steel Power Poles |
|---|---|
| Power | 69KV |
| Material | GR50 |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Name | 60FT TYPE HS HT NGCP Standard Galvanized Steel Pole With 4-5mm Thickenss |
|---|---|
| Design | 60FT TYPE HS HT NGCP Standard Galvanized Steel Pole With 4-5mm Thickenss |
| Height | 60FT |
| Thickenss | 4-5mm |
| Design Load | 1280kg |
| Product Name | 30km 60FT FRP Electrical Galvanized Steel Pole With Hot Dip Galvanization |
|---|---|
| Height | 11.8m |
| Certificate | ISO 9001 |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Tolerance | +/-2% |
| Height | 20-40m |
|---|---|
| Thickness | 1-30mm |
| Design | Against 8 Grade Of Earthquake |
| Color | White ,silver |
| Welding | AWS D1.1 |