| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Application | Tranmission Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Application | Tranmission Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Power | 10kv~550kv |
|---|---|
| Design Load In Kg | 300~1000kg Applicated To 50cm From The Top |
| Thickness | 1mm To 30mm |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Suit For | Electricity Distribution |
| Thickness | 1mm To 30mm |
|---|---|
| Shape | Conoid, Multi-pyramidal, Columniform, Polygonal Or Conical |
| Power | 10kv~550kv |
| Wind Speed | 160km/h, 30m/s |
| Tolerance | +/-2% |
| Product Name | Galvanized Steel Pole |
|---|---|
| Application | Tranmission Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Product Name | Galvanized Steel Pole |
|---|---|
| Application | Tranmission Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Name | Octagonal 69KV Electrical Steel Power Pole |
|---|---|
| Material | ASTM 572 Grade 50 With Yieled Strength No Less Than 345mpa |
| Type | Octagonal 69KV Electrical Steel Power Pole |
| Shape | Octagonal |
| Height | 8-35m |
| Model Number | Electric Steel Pole |
|---|---|
| Galvanization Standard | NFA91121 |
| Material | Q345,Q235.GR65 |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization(ASTM A123) |
| Component Length | -25mm To 75mm |
| Product Name | Galvanized Steel Pole |
|---|---|
| Application | Transmission Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Galvanization Thickness | Average 86um |
| Accessories | Climb,earth Rod,insulators |
|---|---|
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa |
| Standard | AWS D1.1 Welding |
| Anchor Bolts | Customization Available |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |