| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Application | Power Transmission |
| Galvanization Thickness | Average 70μm |
| Power | 10 KV ~550 KV |
| Minimum Yield Strength | 355 Mpa |
| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Application | Electricity Transmission |
| Galvanization Thickness | Average 86μm |
| Standard | ISO |
| Lift Time | 50 Years |
| Height | 7 M |
|---|---|
| Shape | Conical |
| Minimum Yield Strength | 460mpa |
| Usage | Low Voltage Electric Power Transmission |
| Thickness | 2.75mm |
| Type | Straight Pole, Tensile Pole, Turn Pole |
|---|---|
| Treatment | Galvanization |
| Wind Speed | 44m/s |
| Torlance Of Dimenstion | +- 2% |
| Safty Factor | 1.8 |
| Product Name | 132KV 16m Galvanized Steel Pole 8m-16m Steel Power Utility Steel Pole For Transmission Line |
|---|---|
| Height | 11.8m |
| Certificate | ISO 9001 |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Tolerance | +/-2% |
| Style | Polygonal Pole |
|---|---|
| Torlance Of Dimenstion | +-2% |
| Thickness | 4mm |
| Wind Speed | 160km/h |
| Suit For | Electricity Distribution Line |
| Type | Straight Pole, Tensile Pole, Turn Pole |
|---|---|
| Style | Galvanization |
| Galvanized Standard | ASTM A123 |
| Torlance Of Dimenstion | +- 2% |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Product Name | 69KV Q345 NEA Standard Galvanized Electrical Steel Poles For Sale |
|---|---|
| Galvanization Standard | ASTM A 123 |
| Material | Q235 |
| Life Time | 50 Years |
| Wind Speed | 30m/s |
| Material | 69KV 133KV 220KV Medium Voltage Electrical Power Transmission Poles For Distribution Line |
|---|---|
| Wind Speed | 35m/s |
| Origin Of Place | Yixing |
| Galvanization Standard | ASTM A123 |
| Welding | AWS D1.1 |
| Application | Electrical Power Transmission |
|---|---|
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Thickness | 1-30mm |
| Protective Level | IP65 |
| Shape | Octaginal |