| Product Name | Electrical Power Pole Steel Pole Tower |
|---|---|
| Application | Power Transmission |
| Type | Straight Pole ,Tensile Pole ,Turn Pole |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Galvanization Standard | ASTM A 123 |
| Product Name | Steel Utility Poles |
|---|---|
| Application | Power Transmission Line |
| Thickness | 1 Mm To 36mm |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanized |
| Power Capacity | 10kV To 220kV |
| Product Name | 132kv Electrical Power Transmission Pole Round Hot Dip Galvanized For Transmission Line |
|---|---|
| Sides | 12 Side |
| Galvanization Standard | ASTM A123 |
| Certificate | ISO 9001 |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Product Name | 30KM 69kv Galvanized Steel Pole With Bitumen For Transmission Line |
|---|---|
| Height | 11.8m |
| Certificate | ISO 9001 |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Tolerance | +/-2% |
| Product Name | 30KM 69kv Galvanized Steel Pole With Cross Arm For Transmission Line |
|---|---|
| Height | 11.8m |
| Certificate | ISO 9001 |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Tolerance | +/-2% |
| Product Name | 69kv Electrical Power Transmission Poles Round Hot Dip Galvanized For Transmission Line |
|---|---|
| Sides | 12 Side |
| Galvanization Standard | ASTM A123 |
| Certificate | ISO 9001 |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Product Name | 132KV 16m Galvanized Steel Pole 8m-16m Steel Power Utility Steel Pole For Transmission Line |
|---|---|
| Height | 11.8m |
| Certificate | ISO 9001 |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Tolerance | +/-2% |
| Product Name | 30KM 69kv Galvanized Steel Pole With Bitumen For Transmission Line |
|---|---|
| Height | 11.8m |
| Certificate | ISO 9001 |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Tolerance | +/-2% |
| Product Name | 36M Steel Microwave Communication Telecommunic Tower For Mobile Transmission Line |
|---|---|
| Application | Communication Distrubution |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Dimension Torlance | +- 2% |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Product Name | High Voltage Galvanized Conical Electric Power Distribution Transmission Line Towers |
|---|---|
| Application | Electrical Power Distribution |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Wall Thickness | 1-36mm |
| Waranty Time | 15 Years |