| Product Name | Galvanized Steel Pole |
|---|---|
| Application | Tranmission Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Name | 90FT 2 Segements Direct Burial Electric Steel Pole Monopole |
|---|---|
| Design | 90FT 2 Segements |
| Height | 90ft |
| Thickenss | 6mm 8mm |
| Design Load | 2000kg |
| Name | 14m 2500dan 2 Segements Direct Burial Electric Steel Pole , Galvanized Pole Monopole |
|---|---|
| Design | 14m 2500dan |
| Height | 14m |
| Thickenss | 6mm 8mm |
| Design Load | 2500dan |
| Product Name | Galvanized Steel Pole |
|---|---|
| Application | Transmission Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Galvanization Thickness | Average 86um |
| Material | 69KV 133KV 220KV Medium Voltage Electrical Power Transmission Poles For Distribution Line |
|---|---|
| Wind Speed | 35m/s |
| Origin Of Place | Yixing |
| Galvanization Standard | ASTM A123 |
| Welding | AWS D1.1 |
| Material | Q235 Q345 GR65 SS400 |
|---|---|
| Wind Speed | 35m/s |
| Origin Of Place | Yixing |
| Type | Burial |
| Surface Treament | Hot Dip Galvanization |
| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Application | Power Transmission |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Dimension Torlance | +- 2% |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Product Name | 132kv Power Transmission Distribution Galvanized Steel Pole Design Tower&electrical |
|---|---|
| Galvanization Standard | ASTM A123 |
| Certificate | ISO 9001 |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Tolerance | +/-2% |
| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Application | Electrical Power Distribution |
| Quality Control | ISO 9001 |
| Welding Standard | AWS (American Welding Society ) D 1.1 |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Product Name | Electrical Steel Utility Poles |
|---|---|
| Application | Electrical Power Transmission |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Shape | Polygonal |
| Waranty Time | 15 Years |