| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Application | Electricity Transmission |
| Galvanization Thickness | Average 86μm |
| Standard | ISO |
| Lift Time | 50 Years |
| Transmisson Line | 138kv |
|---|---|
| Design Load In Kg | 300~ 1000 Kg Appliced To 50cm From The To Pole |
| Minimum Yield Strength | 460 Mpa |
| Pole Shape | Conical |
| Appearance | Tubular,triangular,angular,lattice |
| Transmisson Line | 69kv |
|---|---|
| Usage | Power Distribution Transmission Line |
| Minimum Yield Strength | 460 Mpa |
| Height | 30FT |
| Appearance | Tubular,triangular,angular,lattice |
| Class | Class One |
|---|---|
| Application | 69kv Electrci Power Transmission |
| Pole Seal | Steel Top Plate Welding |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Surface Treatment | Galvanization |
| Grade | Class Three |
|---|---|
| Application | 128kv Electric Distribution Power |
| Pole Connection | Welding Or Joint |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Surface Treatment | Galvanization |
| Height | 14.5m |
|---|---|
| Pole Shape | Tapered |
| Thickness | 3mm Or More |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Surface Treatment | Galvanization |
| Transmisson Line | 69kv |
|---|---|
| Usage | High Voltage Transmission Lines |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa |
| Height | 30FT |
| Appearance | Tubular,triangular,angular,lattice |
| Product Name | Angle Type 10KV Telecommunication Electrical Power Steel Tubular Pole |
|---|---|
| Design | Customer Design |
| Height | 25FT-70FT |
| Voltage | 110kv |
| Treatment | Bitumen |
| Product Name | Galvanized Steel Pole |
|---|---|
| Application | Tranmission Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Product Name | Galvanized Steel Pole |
|---|---|
| Application | Tranmission Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D1.1 |