| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Application | Tranmission Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Product Name | Galvanized Steel Pole |
|---|---|
| Application | Tranmission Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Name | 132KV 15m Transmission Electrical Steel Power Pole Hot Dip Glavanized For The Aferica |
|---|---|
| Type | 132KV 15m Transmission Electrical Steel Power Pole |
| Material | ASTM 572 Grade 50 With Yieled Strength No Less Than 345mpa |
| Shape | Octagonal |
| Height | 8-45m |
| Material | Steel,Q345,With Miminum Yield Strength 345mpa |
|---|---|
| Application | Electric Power Transmission And Distribution |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanized,Hot-dip-galvanized Following ASTM123 |
| Color | Customer Request |
| Height | By Client Required |
| Product Name | Steel Power Pole |
|---|---|
| Application | Power Distribution |
| Material | Gr65 |
| Minimum Yield Strength | 460 Mpa |
| Max Ultimate Tensile Strength | 620 Mpa |
| Name | 132KV High Voltage 15m~30m Hot Dip Glavanized Transmission Electrical Steel Power Pole |
|---|---|
| Type | 132KV High Voltage 15m~30m Hot Dip Glavanized Transmission Electrical Steel Power Pole |
| Material | ASTM 572 Grade 60 With Yieled Strength No Less Than 460mpa |
| Shape | Octagonal |
| Height | 15~30m |
| Feature | 40FT |
|---|---|
| Application | Electrical Power Transmission |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Thickness | 1-30mm |
| Protective Level | IP65 |
| Feature | 35FT |
|---|---|
| Application | Electrical Power Transmission |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Thickness | 3mm 2.75mm |
| Protective Level | IP65 |
| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Application | Tranmission Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Galvanization Standard | ASTM A123 |
|---|---|
| Surface | Hop Dip Galvanization |
| Thickness | Customized |
| Material | Q345, Gr65, S500 |
| Tolerance | +/-2% |