| Product Name | Steel Electric Power Poles |
|---|---|
| Application | Electric Power Distribution |
| Surface Treatment | Galvanization |
| Welding Standard | AWS D 1.1 /BS EN 1011-1,BS EN 1011-2 |
| Galvanization Standard | ASTM A 123 |
| Shape | Conoid, Multi-pyramidal, Columniform, Polygonal Or Conical |
|---|---|
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Tolerance | +/-2% |
| Design Load In Kg | 300~ 1000 Kg Applicated To 50cm From The To Pole |
| Material | Steel, Q235, Q345, Gr65, S500 |
| Shape | Conoid, Multi-pyramidal, Columniform, Polygonal Or Conical |
|---|---|
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Tolerance | +/-2% |
| Design Load In Kg | 300~ 1000 Kg Applicated To 50cm From The To Pole |
| Material | Steel, Q235, Q345, Gr65, S500 |
| Shape | Conoid, Multi-pyramidal, Columniform, Polygonal Or Conical |
|---|---|
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Tolerance | +/-2% |
| Design Load In Kg | 300~ 1000 Kg Applicated To 50cm From The To Pole |
| Material | Steel, Q235, Q345, Gr65, S500 |
| Shape | Conoid, Multi-pyramidal, Columniform, Polygonal Or Conical |
|---|---|
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Tolerance | +/-2% |
| Design Load In Kg | 300~ 1000 Kg Applicated To 50cm From The To Pole |
| Material | Steel, Q235, Q345, Gr65, S500 |
| Product Name | Electric Galvanized Steel Pole |
|---|---|
| Application | Distribution Line |
| Material | SteelQ235,Q345 |
| Minimum Yield Strength | 355 Mpa |
| Max Ultimate Tensile Strength | 620 Mpa |
| Thickness | 1mm To 30mm |
|---|---|
| Shape | Conoid, Multi-pyramidal,Columniform, Polygonal Or Conical |
| Power | 10kv~550kv |
| Suit For | Electricity Distribution |
| Wind Speed | 160km/h, 30m/s |
| Product Name | Steel Power Pole |
|---|---|
| Application | Distribution Line |
| Material | S355JR= ASTM A572 Gr50 |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa |
| Max Ultimate Tensile Strength | 620 Mpa |
| Product Name | Steel Power Pole |
|---|---|
| Application | Distribution Line |
| Material | S355JR= ASTM A572 Gr50 |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa |
| Max Ultimate Tensile Strength | 620 Mpa |
| Material | Q235 Q345 Yield Strength Not Less Than 235/345mpa |
|---|---|
| Shape | Polygonal |
| Power | 10kv~550kv |
| Suit For | Electricity Distribution |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |