| Type | Galvanization |
|---|---|
| Style | Hot Dip Galvanized |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Design Of Pole | Against Earthquake Of 8 Grade |
| Torelance Of Dimenstion | +- 2% |
| Product Name | 9m-1250Dan Steel Eleactrical Power Pole For 110kv Cables +/-2% Tolerance |
|---|---|
| Certificate | ISO9001 |
| Life Time | 50 Years |
| Tolerance | +/-2% |
| Material | Alloy |
| Type | 11m Round Steel Utility Power Poles 5mm Thickness For Transmission Line |
|---|---|
| Shape | Round,Conical |
| Payment Terms | T/T,L/C |
| Thickness | 2.5mm-16mm |
| Surface Finished | Hot Dip Galvanized |
| Type | 11.88m-1200dan Design Load Steel Utility Pole Electrical Equipment Electric Pole |
|---|---|
| Shape | Round,Conical |
| Payment Terms | T/T,L/C |
| Thickness | 2.5mm-16mm |
| Surface Finished | Hot Dip Galvanized |
| Type | 11KV 33KV Octagonal Steel Transmission Tubular Pole With FIberglass Protection |
|---|---|
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanized |
| Design Load In Kg | 300~1000kg |
| Wind Speed | 160km/h |
| Suit For | Electricity Distribution |
| Product Name | Electrical Steel Utility Poles |
|---|---|
| Application | Electrical Power Transmission |
| Thickness | 1 Mm To 36mm |
| Power Capacity | 10kV To 220kV |
| Surface Treatment | Galvanization |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanized |
|---|---|
| Type | Straight Pole, Tensile Pole, Turn Pole |
| Thickness | 1mm To 30mm |
| Power | 10kv~550kv |
| Suit For | Electricity Distribution |
| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Application | Tranmission Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Material | Q345, Q235 |
|---|---|
| Style | Galvanization |
| Design Load In Kg | 300~ 1000 Kg Appliced To 50cm From The To Pole |
| Torlance Of Dimenstion | +- 2% |
| Galvanization Standard | IS2629-1985 ,BS729-1971 |
| Material | Steel,Q345,With Miminum Yield Strength 345mpa |
|---|---|
| Application | Electric Power Transmission And Distribution |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanized,Hot-dip-galvanized Following ASTM123 |
| Color | Customer Request |
| Height | By Client Required |