| Height | 30ft |
|---|---|
| Arm Type | Double Arms |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa |
| Voltage | 66kv |
| Appearance | Tubular,triangular,angular,lattice |
| Height | 14M |
|---|---|
| Voltage | 110KV |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa Or 460mpa |
| Load | 5KN Or 2.5KN |
| Appearance | Tubular,triangular,angular,lattice |
| Height | 18 M |
|---|---|
| Voltage | 132 KV |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa Or 460mpa |
| Load | 12.5 KN |
| Thickness | 4mm Wall Thickness |
| Height | 20M |
|---|---|
| Voltage | 132 KV |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa Or 460mpa |
| Load | 16 KN |
| Thickness | 4mm Wall Thickness |
| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Application | Electrical Power Transmission |
| Standard | ISO9001-2008 |
| Welding Standard | AWSD 1.1 |
| Surface Treatment | Galvanization |
| Height | 25FT-45FT |
|---|---|
| Pole Shape | Hexadecagon |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa |
| Load | 5KN |
| Appearance | Tubular,triangular,angular,lattice |
| Style | Galvanization |
|---|---|
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanized |
| Thickness | 1mm To 30mm |
| Design Of Pole | Against Earthquake Of 8 Grade |
| Torelance Of Dimenstion | +- 2% |
| Welding | AWS D1.1 |
|---|---|
| Material | Q345 |
| Delivery | 20-30 Days |
| Supply Ability | 2000pcs Per Week |
| Wind Speed | 160 Km / Hour |
| Product Name | Electric Galvanized Steel Pole |
|---|---|
| Application | Distribution Line |
| Material | SteelQ235,Q345 |
| Minimum Yield Strength | 355 Mpa |
| Max Ultimate Tensile Strength | 620 Mpa |
| Product Name | Galvanized Power Pole |
|---|---|
| Shape | Octagonal Or Round |
| Power Capacity | 10kV To 220kV |
| Joint Of Poles | Slip Joint |
| Warranty Time | 15 Years |