| MATERIAL | S355JR |
|---|---|
| APPLICATION | Electricity Distribution |
| THICKNESS | 2.5-10MM |
| SHAPE | POLYGON |
| GALVANIZATION | ASTM A123,average Coationg Not Less Than 85um |
| Product Name | Antenna Tower Telecommunication Steel Mono Pole Tower Designed As Pine Tree |
|---|---|
| Application | Communication Distrubution |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Dimension Torlance | +- 2% |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Product Name | Galvanized Power Pole |
|---|---|
| Shape | Octagonal Or Round |
| Power Capacity | 10kV To 220kV |
| Joint Of Poles | Slip Joint |
| Warranty Time | 15 Years |
| Product Name | Galvanized Power Pole |
|---|---|
| Shape | Octagonal Or Round |
| Power Capacity | 10kV To 220kV |
| Joint Of Poles | Slip Joint |
| Warranty Time | 15 Years |
| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Application | Power Transmission |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Dimension Torlance | +- 2% |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Product Name | Electric Power Pole |
|---|---|
| Application | Power Transmission |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization Power Coating |
| Dimension Torlance | +- 2% |
| Galvanization Standard | ASTM A 123 |
| Product Name | Electric Power Pole |
|---|---|
| Application | Power Transmission |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization Power Coating |
| Galvanization Standard | ASTM A 123 |
| Standard | ISO |
| Product Name | Electric Power Pole |
|---|---|
| Application | Power Transmission |
| Galvanization Standard | Hot Dip Galvanization |
| Lift Time | 50 Years |
| Warranty | 15 Years |
| Height | 65ft |
|---|---|
| Design Load In Kg | 300~ 1000 Kg Appliced To 50cm From The To Pole |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa |
| Sections | Three Sections |
| Appearance | Tubular,triangular,angular,lattice |
| Height | 13m |
|---|---|
| Depth Height | 2m |
| Surface Under Ground | Bitumen |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Surface Treatment | Galvanization |