| Height | 18 M |
|---|---|
| Voltage | 132 KV |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa Or 460mpa |
| Load | 12.5 KN |
| Thickness | 4mm Wall Thickness |
| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Application | Electrical Power Transmission |
| Quality Control | ISO 9001 |
| Welding Standard | AWSD 1.1 |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization Powder Coating |
| Product Name | Steel Power Electric Poles |
|---|---|
| Application | Power Distribution |
| Surface Treatment | Galvanization Painting |
| Design | Customized |
| Standard | ISO |
| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Load | 1250Dan |
| Thickness | 4mm |
| Dimension Torlance | +- 5% |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Product Name | Electrical Steel Utility Poles |
|---|---|
| Design | Customized |
| Welding Standard | AWS (American Welding Society ) D 1.1 |
| Warranty | 15 Years |
| Life Time | 50 Years |
| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Load | 1250Dan |
| Thickness | 4mm |
| Dimension Torlance | +- 5% |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Load | 1000dan |
| Thickness | 5mm |
| Dimension Torlance | +- 2% |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Product Name | Utility Power Poles |
|---|---|
| Application | Tranmission Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Product Name | Telescoping Painting Pole Power Distribution Conical Electric Steel Pole For Distribution |
|---|---|
| Certificate | ISO9001 |
| Warranty Time | 15 Years |
| Tolerance | +/-2% |
| Material | Alloy Steel |
| Product Name | Steel Power Pole |
|---|---|
| Application | Power Distribution |
| Material | Gr65 |
| Minimum Yield Strength | 460 Mpa |
| Max Ultimate Tensile Strength | 620 Mpa |