| Product Name | Steel Power Pole |
|---|---|
| Application | Power Distribution |
| Material | Gr65 |
| Minimum Yield Strength | 460 Mpa |
| Max Ultimate Tensile Strength | 620 Mpa |
| Material | Steel,GR65,With Miminum Yield Strength 460mpa |
|---|---|
| Color | Customised |
| Surface Treatment | Hot Hip Galvanization |
| Galvanization Standard | ASTMA123 |
| Warranty | 15years |
| Product Name | Galvanized Steel Power Pole |
|---|---|
| Shape | Octagonal |
| Power Capacity | 10kV To 220kV |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Life Time | 15years |
| Product Name | Galvanized Steel Pole |
|---|---|
| Application | Power Line |
| Thickness | 1 Mm - 36mm |
| Tolerance Of The Dimension | +-2% |
| Life Time | 50 Years |
| Product Name | Electric Galvanized Steel Pole |
|---|---|
| Application | Distribution Line |
| Material | SteelQ235,Q345 |
| Minimum Yield Strength | 355 Mpa |
| Max Ultimate Tensile Strength | 620 Mpa |
| Product Name | Galvanized Steel Power Pole |
|---|---|
| Shape | Polygonal Or Round |
| Material | Gr50 Gr65 |
| Galvanizing | ASTM A123 |
| Life Time | 50 Years |
| Product Name | Galvanized Steel Power Pole |
|---|---|
| Application | Power Line |
| Thickness | 1 Mm To 36mm |
| Life Time | 50 Years |
| Welding Standard | AWS (American Welding Society ) D 1.1 |
| Product Name | Electric Galvanized Steel Pole |
|---|---|
| Application | Distribution Line |
| Material | SteelQ235,Q345 |
| Minimum Yield Strength | 355 Mpa |
| Max Ultimate Tensile Strength | 620 Mpa |
| Product Name | Steel Power Pole |
|---|---|
| Application | Distribution Line |
| Material | SteelQ235,Q345 |
| Minimum Yield Strength | 355 Mpa |
| Max Ultimate Tensile Strength | 620 Mpa |
| Product Name | 9m Steel Pole,Street Lighting Pole,hot Dip Galvanization Steel Pole |
|---|---|
| Application | Power Distribution |
| Material | Gr65 |
| Minimum Yield Strength | 460 Mpa |
| Max Ultimate Tensile Strength | 620 Mpa |