| MATERIAL | Average Coating Not Less Than 345mpa |
|---|---|
| LIFETIME | 50 YEARS |
| WELDING | AWSD1.1,penetration Rate 100% |
| SURFACE TREATMENT | HOT DIP GALVANIZATION |
| SHAPE | Conoid ,Multi-pyramidal, Columniform , Polygonal Or Conical |
| Product Name | 6-12meters Galvanized Octagonal Street Lighting Pole With Single Arm For Street Lighting |
|---|---|
| Galvanization Standard | ASTM A123 |
| Certificate | ISO 9001 |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Tolerance | +/-2% |
| Type | 12m - 940dan Power Transmission Galvanized Steel Pole , Outdoor Electrical Utility Poles |
|---|---|
| Shape | Round,Conical |
| Payment Terms | T/T,L/C |
| Thickness | 2.5mm-16mm |
| Surface Finished | Hot Dip Galvanized |
| Product Name | Street Light Poles |
|---|---|
| Height | 6M To 15M |
| Light Type | LED Or HPS |
| Arm Type | Single Or Double Arm |
| Wall Thickness | 2.5mm To 20mm |
| Tolerance | +/-2% |
|---|---|
| Product Name | S235 Steel Material 5m And 11.8m 3mm Thick Street Light Poles With Drawing |
| Pole Finished | Galvanized High Mast Pole |
| Payment Terms | T/T ,L/C |
| Supply Ability | 2000pcs Per Week |
| Tolerance | +/-2% |
|---|---|
| Product Name | 5m 3mm Thickness S235 Steel Poles Hot DIP Galvanized Street Light Poles |
| Color Variable | Any Color |
| Payment Terms | T/T ,L/C |
| Application | Road,highway,street,square |
| Material | Q345, Q235 |
|---|---|
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanized |
| Height | From 6m To 15m |
| Optical Assembly Of Lighting Fixture | IP65 |
| Wind Speed | 160km/h |
| Height | 6m To 15m |
|---|---|
| Minium Yield Strength | 355mpa |
| Max Ultimate Tensile Strength | 620mpa |
| Optical Assembly Of Lighting Fixture | IP65 |
| Wind Speed | 160km/h |
| Product Name | Galvanized Steel Pole |
|---|---|
| Power Supply | Solar/AC |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Material | Q345 |
| Anchor Bolts | Customization Available |
| Product Name | Galvanized Steel Pole |
|---|---|
| Power Supply | Solar/AC |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Material | Q345 |
| Anchor Bolts | Customization Available |