| Design Of Pole | Against Earthquake Of 8 Grade |
|---|---|
| Power | 10kv~550kv |
| Shape | Conoid, Multi-pyramidal, Columniform, Polygonal Or Conical |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Tolerance | +/-2% |
| Power | 10kv~550kv |
|---|---|
| Type | Straight Pole, Tensile Pole, Turn Pole |
| Thickness | 1mm To 30mm |
| Wind Speed | 160km/h, 30m/s |
| Tolerance | +/-2% |
| Product Name | Steel Power Pole |
|---|---|
| Application | Distribution Line |
| Material | SteelQ235,Q345 |
| Minimum Yield Strength | 355 Mpa |
| Max Ultimate Tensile Strength | 620 Mpa |
| Tolerance Of Dimension | +- 2% |
|---|---|
| Wind Resistance | 3-500km/h |
| Material | GR50 GR65 S500 S355 |
| Height | 27.5m 32m |
| Welding | Welding Confirms With International Welding Standard Of CWB |
| Height | 8M |
|---|---|
| Usage | Sub Stational Distribution Line |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa |
| Standard | Pakistan Standard |
| Appearance | Tubular,triangular,angular,lattice |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanized |
|---|---|
| Type | Straight Pole, Tensile Pole, Turn Pole |
| Thickness | 1mm To 30mm |
| Power | 10kv~550kv |
| Suit For | Electricity Distribution |
| Product Name | Galvanized Steel Poles |
|---|---|
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Material | Q235 |
| Height | 3-15m |
| Warranty | 15 Years |
| Product Name | Galvanized Steel Power Pole |
|---|---|
| Application | Tranmission Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Product Name | Electric Transmission Steel Pole Monopole Galvanized Steel Pole Small Floor Area Transmission Electric Power Pole |
|---|---|
| Height | 11.8m |
| Certificate | ISO 9001 |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Tolerance | +/-2% |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanized |
|---|---|
| Type | Straight Pole, Tensile Pole, Turn Pole |
| Thickness | 1mm To 30mm |
| Power | 10kv~550kv |
| Suit For | Electricity Distribution |