| Product Name | Galvanized Steel Pole |
|---|---|
| Application | Distribution Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization Painting |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Name | Gr 65 11.9m 33kv Transmission Line Poles Power Transmission Poles Tubular Pole For Overhead Project |
|---|---|
| Design | GR65 11.9m |
| Height | 11.9m |
| Thickenss | 3-20mm |
| Design Load | Clients' Requirement |
| Rated Current | 3150 A |
|---|---|
| Rated Voltage | 110 KV |
| Size | 15 |
| Material | Q235 Q345 Yield Strength Not Less Than 235/345mpa |
| Surface Treatment | Hot Hip Galvanization |
| Power | 10kv |
|---|---|
| Wind Speed | 160km/h |
| Thickness | 4mm |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Tolerance | +/-2% |
| Design Of Pole | Against Earthquake Of 8 Grade |
|---|---|
| Power | 10kv~550kv |
| Shape | Conoid, Multi-pyramidal, Columniform, Polygonal Or Conical |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Tolerance | +/-2% |
| Name | Octagonal Low Voltage 69KV 20FT-90FT Steel Tubular Pole For 69kv Power Distribution Transmission Line |
|---|---|
| Height | 20-90FT 69KV |
| Thickenss | 2.5mm-10mm |
| Design Load | 500-2000kg |
| Port | Always Shanghai |
| Product Name | 220kv Galvanized Power Transmission Pole Electric Steel Tubular Tower Pole |
|---|---|
| Application | Distribution Line |
| Material | SteelQ235,Q345 |
| Minimum Yield Strength | 355 Mpa |
| Max Ultimate Tensile Strength | 620 Mpa |
| Product Name | Galvanized Steel Pole |
|---|---|
| Application | Tranmission Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Height | 8M |
|---|---|
| Usage | Sub Stational Distribution Line |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa |
| Standard | Pakistan Standard |
| Appearance | Tubular,triangular,angular,lattice |
| Product Name | Steel Utility Poles |
|---|---|
| Application | Electrical Power Transmission |
| Thickness | 1 Mm To 36mm |
| Certificate | ISO9001/BV/ |
| Power Capacity | 10kV To 220kV |