| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Application | Tranmission Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Application | Tranmission Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Application | Tranmission Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Type | 45-48m Steel Utility Poles Hot Dip Galvanized Electric Power Pole For Overhead Line |
|---|---|
| Color | Custom |
| Power | 10 KV ~550 KV |
| Life Time | 50 Years |
| Warrenty | 15 Years |
| Type | Hot Dip Galvanized Steel Poles Steel Utility Pole For 69kv Transmission |
|---|---|
| Shape | Round,Conical |
| Material Grade | Q235,Q345,Gr65 |
| Thickness | 2.5mm-16mm |
| Surface Finished | Hot Dip Galvanized |
| Height | 65ft |
|---|---|
| Design Load In Kg | 300~ 1000 Kg Appliced To 50cm From The To Pole |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa |
| Sections | Three Sections |
| Appearance | Tubular,triangular,angular,lattice |
| Height | 30ft |
|---|---|
| Arm Type | Double Arms |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa |
| Voltage | 66kv |
| Appearance | Tubular,triangular,angular,lattice |
| Height | 8M |
|---|---|
| Top Plate | Steel Plate |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa |
| Load | 2.5KN |
| Appearance | Tubular,triangular,angular,lattice |
| Height | 13M |
|---|---|
| Voltage | 230kv |
| Minimum Yield Strength | 345 Mpa,or 460mpa |
| Load | 6.5KN Or More |
| Appearance | Tubular,triangular,angular,lattice |
| Power | 69KV |
|---|---|
| Torlance Of Dimenstion | +-2% |
| Thickness | 1mm To 30mm |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Suit For | Electricity Distribution |