| Product Name | Galvanized Steel Tapered Power Pole Tower Power Transmission Steel Pole |
|---|---|
| Application | Power Distribution |
| Material | Gr65 |
| Minimum Yield Strength | 460 Mpa |
| Max Ultimate Tensile Strength | 620 Mpa |
| Product Name | Electric Galvanized Steel Pole |
|---|---|
| Application | Distribution Line |
| Material | SteelQ235,Q345 |
| Minimum Yield Strength | 355 Mpa |
| Max Ultimate Tensile Strength | 620 Mpa |
| Product Name | 10kV To 500kV Electricity Industry Galvanized Power Transmission Electrical Steel Tubular Pole |
|---|---|
| Power | 10KV |
| Material | GR65 |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Feature | 20-90ft |
|---|---|
| Application | Electrical Power Transmission |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Thickness | 1-30mm |
| Protective Level | IP65 |
| Product Name | Galvanized Steel Poles |
|---|---|
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Material | Q235 |
| Height | 3-15m |
| Warranty | 15 Years |
| Product Name | Galvanized Electrical Power Pole |
|---|---|
| Application | Electrical Power Distribution |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Wall Thickness | 1-36mm |
| Waranty Time | 15 Years |
| Tolerance Of Dimension | +- 2% |
|---|---|
| Wind Resistance | 3-500km/h |
| Material | GR50 GR65 S500 S355 |
| Height | 69KV 45FT |
| Welding | Welding Confirms With International Welding Standard Of CWB |
| Type | Galvanization |
|---|---|
| Weight | 75 Kg |
| Product Function | Transmission Line |
| Warrenty | 30 Years |
| Accessories | Climb,earth Rod,insulators |
| Material | Q235 Q345 Gr65 |
|---|---|
| Height | 60ft |
| Thickness | 5mm |
| Voltage | 69kv-550kv |
| Welding | Aws D1.1 |
| Material | Yield Strength Not Less Than 235mpa |
|---|---|
| Wind Speed | 35m/s |
| Origin Of Place | Yixing |
| Type | Flange |
| Surface Treament | Hot Dip Galvanization |