| Tolerance Of Dimension | +- 2% |
|---|---|
| Wind Resistance | 3-500km/h |
| Material | GR50 GR65 S500 S355 |
| Height | 30FT 35FT 8sides Electrical Steel Utility Poles For Power Distribution |
| Welding | Welding Confirms With International Welding Standard Of CWB |
| Type | 12m Utility Pole With Conical, Round, Or Polygonal Shape For Power Distribution |
|---|---|
| Shape | Round,Conical |
| Payment Terms | T/T,L/C |
| Thickness | 2.5mm-16mm |
| Surface Finished | Hot Dip Galvanized |
| Product Name | Galvanized Power Pole |
|---|---|
| Shape | Octagonal Or Round |
| Power Capacity | 10kV To 220kV |
| Joint Of Poles | Slip Joint |
| Warranty Time | 15 Years |
| Product Name | 11kv Transmission Line Pole Hot Pipe Galvanized Steel Power Pole Power Transmission |
|---|---|
| Application | Power Distribution |
| Material | Gr65 |
| Minimum Yield Strength | 460 Mpa |
| Max Ultimate Tensile Strength | 620 Mpa |
| Product Name | 11.8m 800 DaN Cameroon Hot Dip Galvanization Steel Power Pole For Electrical Transmission |
|---|---|
| Application | Distribution Line |
| Material | SteelQ235,Q345 |
| Minimum Yield Strength | 355 Mpa |
| Max Ultimate Tensile Strength | 620 Mpa |
| Shape | Conoid ,multi-pyramidal,columniform,polygonal Or Conical |
|---|---|
| Type | Straight Pole, Tensile Pole, Turn Pole |
| Power | 10kv~550kv |
| Tolance Of Dimenstion | +-2% |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| MATERIAL | Q234 Q345 Q460 |
|---|---|
| APPLICATION | POWER TRANSMISSION |
| COLOR | CUSTOMIZED |
| HEIGHT | 10-100M |
| SURFACE TREATMENT | HOT DIP GALVANIZATION |
| Type | Metal Octagonal Shape Electrical Steel Power Pole Parts With Bitumen Treatment |
|---|---|
| Color | Any |
| Certificate | ISO 9001 |
| Life Time | 50 Years |
| Warrenty | 15 Years |
| Product Name | Steel Utility Pole |
|---|---|
| Application | Tranmission Line |
| Design | Customized |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Welding Standard | AWS D1.1 |
| Feature | 1-50m |
|---|---|
| Application | Electrical Power Transmission |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization |
| Thickness | 1-30mm |
| Protective Level | IP65 |