| Product Name | Galvanized Steel Pole |
|---|---|
| Shape | Polygonal Round |
| Power Capacity | 10kV - 220kV |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Thickness | 1 Mm To 36mm |
| MATERIAL | Q345 |
|---|---|
| THICKNESS | 2.75MM |
| WELDING | AWS D1.1 |
| STANDARD | NEA |
| WARRENTY | 5 YEARS |
| Height | 20-100ft |
|---|---|
| Power | 69kv |
| Market | Philppines,Africa |
| Thickness | 1-30mm |
| Material | Yield Strength Not Less Than 345mpa 460mpa |
| Height | 15m |
|---|---|
| Power | 10-550kv |
| Market | Bangladesh |
| Thickness | 4mm/5mm |
| Material | GR65 Yeild Strength Not Less Than 460mpa |
| MATERIAL | Q345 |
|---|---|
| THICKNESS | 2.75MM |
| WELDING | AWS D1.1 |
| STANDARD | NEA |
| WARRENTY | 5 YEARS |
| MATERIAL | Q345 |
|---|---|
| LENGTH | 45FT |
| THICKNESS | 3MM |
| Wind Speed | 30M/S |
| Optical Assembly Of Lighting Fixture | IP65 |
| Thickness | 1mm To 30mm |
|---|---|
| Shape | Conoid, Multi-pyramidal,Columniform, Polygonal Or Conical |
| Power | 10kv~550kv |
| Suit For | Electricity Distribution |
| Wind Speed | 160km/h, 30m/s |
| Material | Q345, Q235 |
|---|---|
| Style | Galvanization |
| Design Load In Kg | 300~ 1000 Kg Appliced To 50cm From The To Pole |
| Torlance Of Dimenstion | +- 2% |
| Galvanization Standard | IS2629-1985 ,BS729-1971 |
| Name | 86KV Galvanized 11m High Tensile Electrical Power Pole |
|---|---|
| Material | ASTM 572 Grade 50 With Yieled Strength No Less Than 345mpa |
| Type | 86KV Galvanized 11m High Tensile Electrical Power Pole |
| Shape | Octagonal |
| Height | 8-35m |
| Type | Straight Pole, Tensile Pole, Turn Pole |
|---|---|
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanized |
| Design Load In Kg | 300~1000kg Applicated To 50cm From The Top Pole |
| Wind Speed | 160km/h, 30m/s |
| Suit For | Electricity Distribution |