| Material | Yield Strength Not Less Than 235mpa/345mpa |
|---|---|
| Warrenty | 15 Years |
| Lifetime | 50 Years |
| Welding | Aws D1.1,penetration Rate 100% |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanization,average Coating 85um |
| Product Name | High Mast Light |
|---|---|
| Application | Telecommunication |
| Wind Speed | 160km/h |
| Galvanization Thickness | Average Not Less Than 86μm |
| Thickness | 6mm,8mm,10mm |
| Tolerance | +/-2% |
|---|---|
| Product Name | Gr65 Steel Poles Steel Tubular Pole High Mast Pole For Stadium |
| Pole Finished | Galvanized High Mast Pole |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 2000pcs Per Week |
| Tolerance | +/-2% |
|---|---|
| Product Name | Galvanized Octagonal Pole High Mast Pole Single Double Or Triple Arm For Stadium |
| Pole Finished | Galvanized High Mast Pole |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 2000pcs Per Week |
| Tolerance | +/-2% |
|---|---|
| Product Name | Gr65 Steel Poles Steel Tubular Pole High Mast Pole For Stadium |
| Pole Finished | Galvanized High Mast Pole |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 2000pcs Per Week |
| Tolerance | +/-2% |
|---|---|
| Product Name | 8-20m Single Arm LED High Mast Steel Street Lighting Pole For UAE Dubai Highway |
| Pole Finished | Galvanized High Mast Pole |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 2000pcs Per Week |
| Product Name | 35m Round High Mast Pole For Park Lighting With Lifting System |
|---|---|
| Surface | Galvanized |
| Thickness | 1mm To 30mm |
| Light Extension | Up To 30000 ㎡ |
| Shape | Conoid,multi-pyramidal,columniform,poly |
| Product Name | High Mast Pole |
|---|---|
| Application | Plaza Lighting |
| Wind Speed | 30m/s |
| Power Supply | AC |
| Lamp Luminous Flux(lm) | 100 |
| Item Name | Galvanized 30M High Mast Pole |
|---|---|
| Type | Rasing System Or Ladder Type |
| Height | 30M |
| Light Arrangement | Round Type Or Suqare Type |
| Surface Finished | Hot Dip Galvanized |
| Product Name | High Mast Poles |
|---|---|
| Application | Plaza Lighting |
| Wind Speed | 30m/s |
| Galvanization Thickness | Average 86μm |
| Thickness | 1 Mm To 30 Mm |